19.07.2014 15:17

Çinekop balığı

Uzmanımız Hakan Kayhan, 'Çinekop balığı' hakkında bilgi veriyor.

Sarı kanat, lüfer, kofana familyası

Uzmanımız Hakan Kayhan, 'Çinekop balığı' hakkında bilgi veriyor.

Padişahların, sultanların, kralların tükettiği balıktır

Çinekop, sarı kanat, lüfer, kofana familyasındandır. Türkiye'nin en güzel balığıdır ve padişahların, bütün sultanların, kralların yediği balıktır. Fakat boğazda yanlış avlanmadan ve çevre kirliliğinden dolayı azalmıştır. Devlet de bununla ilgili önlem almıştır. Boyla ilgili ve avlanma ile ilgili önlemlerle balığı biraz daha yakalanma şekli düzenlendiği için artmıştır.

İçi çekilerek ayıklanır. Genelde ızgara ile pişirilir fakat tava ile de pişirme yöntemi vardır. 1 boy büyüğü sarı kanattır. Aynı şekilde ızgara ve tava ile pişirilir.

Lüfer balığının 22.5 santime gelmesi için 8 ay ile 14 ay arasında süre geçmesi gerekmektedir. Bu yüzden balığın yavrulama döneminde yakalanmaması gerekmektedir. Balık yumurtayı bıraktıktan sonra 8 veya 9 ayda balık 22.5 santimin üzerine çıkmaktadır. Fakat çinekop ve sarı kanatta aynı durum söz konusu değildir. Balıklar küçükken yakalandıkları için büyüyememektedirler. Bununla da ilgili çok ciddi önlemler alınmaktadır.

Lüfer balığı dünyadaki en güzel balıklardan biridir. Böyle bir balığın neslinin tükenmemesi için herkesin duyarlı olması ve üzerine düşeni yapması gerekmektedir.

Bazı Videolar