17 Mayıs 2015 Pazar 12:02:00

Soma bu fuarda buluştu

Madencilik Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarında en büyük ilgiyi yaşam odaları gördü.
Soma bu fuarda buluştu

Soma'daki maden faciasının yıldönümüne denk gelen MINEX Madencilik Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı, İzmir'deki yeni fuar alanıyla birlikte daha da büyüdü.

96 SAATE KADAR KORUYOR 

Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan fuarda, şirket yetkililerinin özellikle son teknolojileri yakından inceledikleri gözlendi. Soma'da geçen yılki maden faciasından sonra ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği alanlardan birisi ise, yaşam odasının bulunduğu stant oldu. Birçok kişi, yaşam odasına girip özellikleri hakkında bilgi aldı. Firma yetkilisi Yusuf Gökalp Günart şu bilgileri verdi:

"Firmaların isteklerine ve taleplerine göre bizler yaşam odalarını dizayn ediyoruz. Eğer dışarıdan bir enerji ve hava akışı olursa içeride madenciler, kurtarılmak için uzunca süre kalabilirler. Ancak dışarıdan bir enerji yada hava desteği olmasa dahi, 96 saate kadar içeride mahsur kalanlar, rahatlıkla yaşamlarını sürdürüp kurtarılmayı bekliyorlar." 

6 İŞÇİNİN İŞİNİ TEK BAŞINA YAPAN ALET

Fuarda, iş yükünü üzerine alan mekanik sitem aletleri de dikkat çekti. Firma yetkilisi Oktay Demirbaş, "Bu araç yeni üretildi. Önündeki kırıcıyla madeni söküyor, ardından aynı yerdeki aletle topluyor ardından da arkasındaki bölümden tahliyesini sağlıyor. 6 işçinin yaptığı işi tek başına yapıyor. Bu hem hızlı üretim sağlıyor hem de yeraltında işçi sağlığını önemli oranda düzeltiyor" dedi. 

Maden ocaklarındaki havalandırma sistemiyle, madenlerin taşındığı bantlar da yine fuarda sergilendi. Yanmaz olan bantların, özel yapımdan dolayı alev alsa bile, başka bir yere ilerlemeden hemen sönme özelliğine sahip olduğu öğrenildi. Bantı üreten firmanın yetkilisi Selçuk Yörük, maden kazalarından sonra bantlarını artık bu standartlarda üretildiğini söyledi. 

HABERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bazı Haberler