08 Ocak 2016 Cuma 09:37:00

Hastanede yoksa eczaneden isteyin!

SGK, “Üniversite hastanelerinde temin edilemeyen kanser ilaçları için ‘Eczanemizde Yoktur, Yatan/Günübirlik Hasta’ ibaresi ve başhekimlik onayını müteakip kurumla sözleşmeli eczaneler tarafından karşılanması mümkün” dedi.
Hastanede yoksa eczaneden isteyin!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastanelerde kanser ilaçlarının bulunamadığı iddiasıyla ilgili, sigortalıların ilaca erişememesi ya da ilaç ücretlerinin sigortalılar tarafından karşılanması durumunun söz konusu olmadığını bildirdi.

 Kurumun, 1 Aralık 2015’te yeni düzenlemeyle ilgili detaylı bir duyuru yaptığı da anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

“Düzenlemelere konu kanser ilaçları yalnızca damar yolu ile uygulanan ilaçları kapsamakta olup ayakta tedavilerde ağızdan kullanımı mümkün olan ilaçları kapsamamakta. Bu düzenleme Kurum ile sağlık hizmeti sunucularının arasındaki faturalamaya ilişkin teknik bir düzenleme olup sigortalılarımızı gerek ilaç ücretleri gerekse de katılım payı gibi ilave ücretler açısından kapsayan bir     düzenleme değildir.”

Beş aylık geçiş süreci var

Düzenlemenin, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık hizmeti sunucuları için 1 Temmuz 2015’te, diğer sağlık kurum ve kuruluşları için ise 1 Aralık 2015’te yürürlüğe girdiği anımsatılarak, şu bilgilere yer verildi: “Üniversite hastaneleri ile yapılan değerlendirmeler neticesinde ihale süreçlerini tamamlayabilmeleri ve gerekli tedbirleri alabilmeleri için beş aylık bir süre öngörülmüştür. Yatarak tedavilerde Kurumla sözleşmeli/protokollü sağlık kurum ve kuruluşları tarafından temin edilemeyen ilaçlar için reçete düzenlenebilecek olup ‘Eczanemizde Yoktur, Yatan/Günübirlik Hasta’ ibaresi ve başhekimlik onayını müteakip Kurumla sözleşmeli eczaneler tarafından reçetelerin eskiden olduğu gibi karşılanması mümkün olacaktır.

Sakın ücret ödemeyin

Hastanelerce temin edilen ve gerekse eczanelerce karşılanan reçetelerin hiçbirinde genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin ilaca erişememesi ya da ilaçların ücretlerinin sigortalılarımız tarafından karşılanması durumu söz konusu değildir.”

Bazı Haberler