24 Mayıs 2014 Cumartesi 11:50:41

Görücü usulü evlilik ve ekran evliliği

Bugünlerde herkes için aynı endişeyi uyandırıyor mu bilmiyorum ama ben gündüz kuşağı televizyon programlarının çığırından çıktığına inananlardanım.
Görücü usulü evlilik ve ekran evliliği

İzdivaç programları çığrından çıktı

Bugünlerde herkes için aynı endişeyi uyandırıyor mu bilmiyorum ama ben gündüz kuşağı televizyon programlarının çığırından çıktığına inananlardanım.

Soma'ya ağlarken İzdivaç'la eğlendik

Son yıllarda moda olan izdivaç, kayıp ve cinayet programları 7’den 70’e herkesin gözünde ve dilinde. Bence ülkemizde programların şekli, içeriği, reytingleri ve fazlalığı gözleri bu programlara yöneltti. Ve bugün televizyonlardaki evlilik programları ciddi bir sosyal mesele olarak karşımıza çıkıyor. Ne bir doğal afet, ne bir ölüm haberi, ne ekonomi ne işsizlik, ne de son yaşanan Soma olayı evlilik programlarının önüne geçemiyor. RTÜK’ün yapmış olduğu araştırmalarda, izdivaç programları izlemelerde ilk sırada yer alırken, yine aynı şekilde en çok şikâyet alan programların da şüphesiz izdivaç programları olduğu duyuruldu. Yaşanan huzursuzluğu ve bölünmeyi düşünebiliyor musunuz? Oysa toplumumuzda evlilik, hem kurum olarak hem de şekil olarak ciddiye alınan dini, sosyal ve duygusal bir sistem bütünüdür. Eğer toplum olarak hiçbir şekilde endişe ve kaygı duymadan milyonların önüne çıkma cesareti sergileyebiliyorsak bu yalnızlığımızın boyutlarını, insanlarımızın evliliğe bakış açısını, eğitim seviyemizi, hangi vasıfların talep gördüğünü, bu konuda yara almış kişilerin psikolojik yapıları gibi pek çok konuda yapımızı ortaya koymaktadır.

Sözü çok fazla uzatmayacağım. Bir paravan açılıyor, evde patates soyan ve pirinç ayıklayan ev hanımları pür dikkat paravanın açılmasını bekliyor. Çok ilginçtir yakın zamanda yaptığım bir seyahat esansında kamyon ve tır şoförlerinin dinlenme tesislerinde izdivaç programı izlediklerine tanık oldum. Ve nihayet paravan açılır. “Elektrik aldın mı?” diye sorar sunucu. Sonraki diyaloglar birbirinden alakasız. Tansiyon tam da yükselirken, araya hemen şarkılar, türküler giriyor. Derken stüdyoda ağlayanlar, sızlayanlar, ayılanlar, bayılanları görüyoruz. Sunucu hadi göbek atalım diyor. Canlı telefon bağlantısına geçiliyor.

İyi de insanlarımız neden bu hale geldi? Neden sırf evlenmek için 80 milyonun önünde ve her türlü hakarete maruz kalma pahasına ekran ekran dolaşıyorlar? Evlilik gibi güzide bir hayata atılan ilk adım, neden böylesi sulandırılmış bir formata büründürüldü doğrusu anlamış değilim. Sonra gazetelerin 3’üncü sayfasından okuyoruz hüsran durumları. Görücü usulü evliliği çağdışı bir evlilik şekli olarak niteleyen sözde aydın kesimi bu yeni evlilik biçimine, ekran evliliğine ses çıkarmıyorlar. Medyanın derdi insanları evlendirmek değil, onların sırtından reyting almak, para kazanmak. Bu gibi programlarla evlenenlerin çoğu birkaç ay sonra mahkeme kapısına koşuyor. Bu programların içeriğinin bir mizansen olduğunu bile bile izleyebiliyoruz. Umarım yakın zamanda bir düzenleme gelir. Tv ekranlarında daha eğitici ve daha verimli programlarla tanışma fırsatımız olur.

Mehmet Şeylan

Bazı Haberler