26 Mayıs 2014 Pazartesi 11:09:11

Hayallerinle seviş

Hayal kurmak! Uçsuz bucaksız ve sınırı olmayan. Başını yastığa koyar ve gözlerini kapatırsın. Artık her şey senin bilinçaltında şekillenecek.
Hayallerinle seviş

Başrol sensin

Hayal kurmak! Uçsuz bucaksız ve sınırı olmayan. Başını yastığa koyar ve gözlerini kapatırsın. Artık her şey senin bilinçaltında şekillenecek.

Rüyalar ve hayallerin hayatımızdaki etkisi

Rüyalar insanların yaşamına yön verebilir mi? Bu soruya hemen herkes çeşitli cevaplar verebilir. Ancak dikiş makinesini bulan Elias Howe, bu buluşu bir rüyaya borçludur. Elias Howe’un, sıkıntılı gecelerden birinde gördüğü rüya, hayatının akışını değiştirir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Karbon atomunun kilise kubbesine benzemesi mesela! Harry Kroto’nun, Mimar Richard Buckminster Fullerln’in tasarladığı, kiliseyi karbon atomuna benzetmesi yine bir hayalin bir rüyanın sonucudur. Görülen şu ki rüyaların hayallerin hayatımızda önemi oldukça büyük.

Dünya üzerinde bilimin, felsefenin gelişimi düşünmekten ve hayallerden ibarettir. Yine dünya üzerinde var olan kutsal dinlerin peygamberlerine Allah tarafından gönderilen mesajlar rüyaların süzgecinden geçmektedir. İslam dinine göre ilk insan, ilk peygamber Hazreti Adem’e Allah tarafında dünya üzerindeki nesnelerin adları ve şekilleri öğretildiği rivayet edilmiştir. Yani insanlığın yaradılışında bilinçaltında zaten bazı kavramlar verilmiştir. İnsanlığa kalan düşünüp kavaramlar arasındaki ilişkileri çözmektir. İnsanlar Tanrı’nın yarattığı en özel mahlukatlar. Düşünme ve irade sahibi olan tek varlık.

Nesil olarak hazıra konmuş bir toplumuz. Hiç birimiz bir uçağın gökyüzünde havalanmasını, arabaları, gökdelenleri, cep telefonlarını, canlı yayınları, bir çocuğun anne karnında cinsiyetini öğrenmek gibi durumları sorgulamıyoruz. Bize basit geliyor. Oysa ne kadar büyük mucizeler…

İşte tam da bu noktada insanlar hayallerini kısıtlamamalı diye düşünüyorum. Hayallerle bütün olunmalı. Hayaller umuttur. Hayallerinizle barışık olun onlarla sevişin.

Mehmet Şeylan

Bazı Haberler