27 Mayıs 2014 Salı 10:41:28

Elliot Rodger'ın katliamı

Bir boşluk, bir beyin, bir silah, bir çöp tenekesi, bir araba, bir suç, bir video kaydı… Bu saydıklarım bir filmin değil, bir katliamın özeti.
Elliot Rodger'ın katliamı

Elliot Rodger katliamı

Bir boşluk, bir beyin, bir silah, bir çöp tenekesi, bir araba, bir suç, bir video kaydı… Bu saydıklarım bir filmin değil, bir katliamın özeti.

Elliot Rodger ilk değil son olamayacak

Amerikan sineması bu güne kadar hep kendi felaket senaryolarını yazdı. Genellikle filmlerinde eğitim sistemini, aile ilişkilerini, öğrenciler arası sert sosyal sınıfları, katilleri, katliamları izleyici için ortaya koydular. Tabi bu filmlerle büyüyen toplum bireyleri patlamaya hazır bir bomba niteliğindedir. İşte size açık bir örneği.

Ünlü ”Açlık Oyunları” dizisinin yardımcı yönetmeni Peter Rodger‘in oğlu olan Elliot Rodger üniversite yerleşkesinde, düşük bir hızla ilerleyen otomobili içinden rastgele ateş etti ve 6 kişiyi öldürdü, 7 kişiyi de yaraladı. Hatta polislerle çatışmaya da giren Elliot Rodger, otomobili içinde başından vurulmuş olarak ele geçirildi.

Elliot Rodger'ın video kaydını izleyince kanım dondu

“Bütün hayatım boyunca bana acı çektirdiniz, şimdi de ben size acı çektireceğim. İntikam alacağım. Bunun için çok uzun zaman bekledim. Hepinize, tamamen ne hak ediyorsanız onu vereceğim. Beni reddeden, aşağılayan, kötümseyen kızlar, benden daha iyi bir hayat süren, seksüel olarak aktif olan erkekler, hepinizden nefret ediyorum, hak ettiğiniz şeyleri vermek için sabırsızlanıyorum”

Nasıl olur? Bu sözleri hangi aklı başında insan söyler. Bu neyin birikimidir? Neyin öfkesi? Bu intikam hırsının altında yatan sebepler bu kadar basit olabilir mi? 6+1 kişinin hayatına mal olan nedenleri öğrenince şaşkınlığımı gizleyemiyorum.

ABD’nin California eyaletinde Santa Barbara Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elliot Rodger’ın nedenleri şöyle: “Hala bakirim, kızlar beni reddediyor. Bütün hayatım boyunca bana acı çektirdiniz, şimdi de ben size acı çektireceğim. İntikam alacağım” Bu video kayıtları bitmiyor.

Elliot Rodger, sosyal medyada paylaştığı videoda, 22 yaşında olmasına karşın hala bakir olduğunu, kızların kendisini reddettiğini, kendisinin yaşayamadığı deneyimleri yaşayan erkeklerden de nefret ettiğini söylüyor. Özellikle sarışın kızlar, yakışıklı bakımlı erkeklerden nefret ettiğini belirtiyor.

Şartlar ne olursa olsun, her şeyin başında eğitim geliyor. Eğitimden kastım üniversite bitirmek değil. Aile içi eğitim. İlgi alaka. Rodger bir ilk değil ve son da olmayacak. Bu arada ailelere çok iş düşüyor. Anne ve babalara. Rodger’in sosyal hayatına baktığımda son model bir arabası ve başkalarının sadece hayallerini süsleyebilecek bir eve sahip. Ama bu süslü hayatın içi boş. Maneviyatını yitirmiş bir hayat her daim tehlike saçmaya mahkumdur.

Mehmet Şeylan

Bazı Haberler