24 Mayıs 2014 Cumartesi 17:58:09

Demet Akalın 'Rekor' üstüne 'Rekor' kırıyor!

Bilindiği üzere Demet Akalın geçtiğimiz ay doğum gününde, yani 23 Nisan’da merakla beklenen yeni albümünü piyasaya çıkartmıştı.
Demet Akalın 'Rekor' üstüne 'Rekor' kırıyor!

23 Nisan'da yeni albümünü çıkarttı

Bilindiği üzere Demet Akalın geçtiğimiz ay doğum gününde, yani 23 Nisan’da merakla beklenen yeni albümünü piyasaya çıkartmıştı.

Dinleyiciyle kimyası tutuyor

Merakla beklenen diyorum çünkü Türk pop müzik tarihinde yerini ilk albümünden bu yana her geçen gün daha da sağlamlaştırdığı bir gerçek. İlk albümünü 1996 yılında çıkarttı ve bugüne kadar çıkarttığı her albümle çıtasını biraz daha yükseltti. Bazı şarkılar vardır, ya ilk dinleyişte içinize sinmez, ya da defalarca da dinleseniz hiçbir şey ifade etmez. Fakat Demet Akalın için böyle bir şey söz konusu değil. Neden dediğinizi duyar gibiyim?
Sebebi şu; Demet Akalın’ın şarkılarını defalarca dinlemenize gerek kalmıyor. Ya sizi en baştan yakalıyor, ya da dinledikçe bir yerlerden ısınıyorsunuz şarkıya. ‘Ben sadece şu müzik tarzını dinliyorum’culara ben çok fazla inanmıyorum, sizi bilemem. İstisnai durumlar haricinde hayatının bir döneminde Demet Akalın şarkıları ile eğlenmemiş veya üzülmemiş insan olduğu zannetmiyorum. Mesela ‘Türkan’.. Uzunca bir süre radyolarda, gece kulüplerinde, arabalarda, televizyonlarda sıkça rastladık. Mesela ‘Afedersin’.. 2006 yazının en hit şarkılarındandı desem yanlış söylemiş olmam sanırım. Gelelim duygusal parçalara. Mesela ‘Esmer Yarim’. Belki sözleri ya da müziğini az da olsa hatırlayabildiniz değil mi? Yani söylemek istediğim şu; İlla bir şarkıyı baştan sona bilmenize gerek yok. İsmini gördüğünüzde aklınıza 1-2 kare de olsa görüntü veya kulağınıza bir müzik veya söz geliyorsa o şarkı sizi bir yerlerden yakalamış demektir.

'Bize de yiğidi öldürsek de hakkını vermek kalıyor'

Demet Akalın’ın şarkılarının tamamında olmasa da genelinde kimyanın tuttuğunu düşünenlerdenim. Son albümü çıkalı henüz çok kısa bir süre olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde 5000 kişi gibi çok büyük bir kitleye kendisini dinletti. Bunun kolay olmadığını müzik piyasasının son 10 yıllık gidişatına bakarak anlayabiliriz. Her şey modern çağa ayak uydurdu, müzik bile! Bundan 10 sene önce neredeyse sadece canlı enstrüman kullanılırken bugün bilgisayarlar, müzik prodüksiyon programları canlı enstrümanların yerini almış durumda. Dolayısıyla insanlar konserlere gideceğine CD alıp evlerinde, arabalarında dinlemeyi tercih ediyor. Bu durumda Demet Akalın’ın konserine 5000 kişi toplaması önemli bir referans oluyor. Hele ki son albümünün 1 ay önce çıktığını düşünürsek ve bu konserin de esasında albümün tanıtım konseri olduğunu hesaba katarsak en başlardaki savım doğrulanıyor. Demet Akalın’ın kimyası büyük bir kitleyle taban tabana uyuyor!

Bize de yiğidi öldürsek de hakkını vermek kalıyor.

Bazı Haberler